Bądźmy bezpieczni w Internecie – warsztaty dla uczniów dotyczące zagrożeń w Sieci

W dniu 09.05.2018r. odbyły warsztaty dla uczniów kl. III I IV, przeprowadzone przez p. Małgorzatę Barańską i p. Marylę Szabat z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Hrubieszowie, dotyczące zagrożeń związanych z korzystaniem przez dzieci i młodzież z Internetu, telefonów komórkowych oraz innych nowych technologii. Celem spotkania było zapoznanie uczniów z zagrożeniami świata wirtualnego oraz sposobami radzenia sobie z nimi.

Internet daje dzieciom olbrzymie możliwości. Po pierwsze, dzięki niemu możliwe jest szybkie, niczym nieskrępowane wyszukiwanie informacji oraz uzyskiwanie odpowiedzi na pytania, które nurtują dziecko. Są one dostarczane błyskawicznie na ekran urządzenia; są dostępne od ręki.

Po drugie, Internet stał się źródłem rozrywki dla dzieci. Znaleźć w nim można setki, jeżeli nie tysiące gier, filmów, utworów muzycznych, propozycji zabaw i gotowych przepisów na wyśmienitą zabawę. Nie dziwi zatem fakt, że dzieci bardzo chętnie korzystają z Internetu. Postępu technologicznego nie da się już zatrzymać i, nie bardzo mamy na to jakikolwiek wpływ.

Oprócz dobrych stron, są niestety również te złe. Zagrożenia w Internecie dla dzieci to niestety bardzo częste zjawisko. Jest to jednak wymiar, na który my –rodzice i nauczyciele jak najbardziej możemy oddziaływać tak, aby chronić nasze dzieci. Warsztaty przeprowadzone przez panie pedagog okazały się bardzo interesujące, a ilość zadawanych przez uczniów pytań i ich zaangażowanie, utwierdziły w przekonaniu jak duża jest potrzeba organizowania tego typu zajęć.

Marta Tryniecka – pedagog szkolny