Podróż z „Kompasem kreatywności”

      Możliwość komentowania Podróż z „Kompasem kreatywności” została wyłączona

     Za naszymi drugoklasistami pierwszy etap projektu „Kompas kreatywności”. Jest to projekt,który rozwija kreatywność wśród dzieci. Poza rozwojem twórczego myślenia, wspiera także wrażliwość kulturową dzieci, dostarcza wiedzy na temat różnych kultur i wzmacnia  własną tożsamość kulturową.
W projekcie bierze udział tylko 2000 uczniów i 100 nauczycieli z całej Polski , w tym nasi uczniowie z klasy II pod opieką wychowawczyni p. Beaty Serafin.
     „Kompas kreatywności” to program – podróż. To wycieczka po różnych krajach i kulturach, pełna ciekawości, poszanowania ich specyfiki i odmienności. Podróż, która kształtuje i rozwija, inspiruje i pobudza wyobraźnię.
      Podróżować można na bardzo różne sposoby. Drugoklasiści podróżowali bez wychodzenia z sali lekcyjnej. Kraje jakie odwiedzili to: Polska, Austria, Dania i Bułgaria. Podczas swojej podróży poznali stolice państw,wytwory sztuki, historię, literaturę, muzykę, potrawy, stroje, ciekawostki, znane i cenione osoby.
      Na każdych zajęciach wykazywali się swoją kreatywnością. Zainspirowani przykładami wynalazków sami tworzyli i konstruowali własne dzieła. To co łączyło ich pracę podczas zajęć to zasada, że „każdy pomysł jest dobry”. Mają już za sobą sympozjum naukowców,na temat nowej bakterii,która ratuje ludzkość,oraz poznali sekret długowieczności Bułgarów, tworzyli oryginalne zapachy, wielofunkcyjne pojazdy, odkrywali gwiazdy i nazywali nowe gwiazdozbiory. Najodważniejsi mogli też wyruszyć na Księżyc i zbadać próbkę wody. Było też smacznie,gdy poznawali historię dwóch symboli Austrii – tortu Sachera i kawy po wiedeńsku. Historia Jerzego Kulczyckiego, bohatera bitwy pod Wiedniem w XVII wieku i jego przepis na słodką kawę po wiedeńsku podziałały na ich zmysły tak, że zaczęli tworzyć własne oryginalne przepisy. Podróżując po Polsce poznali historię kaszubskich stolemów, odwiedzili Kraków i Gdańsk. Teraz odpoczywając na wakacjach dbają o to, aby słowo „hygge” towarzyszyło im przez cały czas.

Tekst opracowała Beata Serafin