W krainie śniegu i lodu

      Możliwość komentowania W krainie śniegu i lodu została wyłączona

W lutym klasa II pracowała nad projektem edukacyjnym pt.: ,,W krainie śniegu i lodu’‘, była to doskonała okazja do poruszania wielu zagadnień związanych z zimną porą roku. Projekt obejmował aktywności polonistyczne, artystyczne, a także przyrodnicze i matematyczne. Na zajęciach omawiano charakterystykę obszarów podbiegunowych na podstawie dostępnych źródeł wiedzy. Uczniowie pracowali z mapą, globusem, podręcznikiem i internetem. Punktem wyjściowym do zrealizowania projektu było samodzielne przeczytanie lektury ,,Zaczarowana zagroda’‘.Pojawił się temat zwierząt zamieszkujących tereny antarktyczne. Dzieci obejrzały film dokumentalny,, Marsz pingwinów’’, który opowiadał o wędrówkach ptaków i cyklu życiowym tych zwierząt. Dokonywały porównań dwóch gatunków pingwinów Adeli i cesarskiego, dokonywały pomiarów i porównań wysokości obu ptaków z sylwetkami dzieci. Wykonały plakat i zgromadziły ciekawostki na temat życia pingwinów.

  Nieodłącznym elementem zimy jest śnieg i lód i chociaż tej zimy było go naprawdę niewiele to nadarzyła się okazja,aby porozmawiać o tym czym jest i skąd się bierze, jak wyglądają płatki śniegu i z czego się składają. Uczniowie przeprowadzili własne doświadczenia ,,Czy śnieg jest czysty?’’, ,,Jakie produkty przyśpieszają topnienie lodu?’’. Swoje obserwacje zapisywali w kartach pracy, oraz rozwijali umiejętność formułowania wniosków. Podczas projektu uczniowie utrwalali pisownię wyrazów wykorzystując w tym celu grę w Dobble wyrazowe. Utrwalali poprawny obraz wyrazu z trudnością ortograficzną, uczyli się szybkiego czytania i spostrzegawczości. Zapamiętane wyrazy zapisywali na czapkach i rękawiczkach , zawieszali je na widocznym miejscu, co okazało się ciekawym pomysłem na swoistą ozdobę klasy.

  Podsumowaniem i ewaluacją całego projektu było stworzenie własnej gry planszowej, która dostarczyła wszystkim graczom wielu emocji.

  Wychowawca: Beata Serafin