Uroczystość upamiętniająca powstanie styczniowe w naszej okolicy

      Możliwość komentowania Uroczystość upamiętniająca powstanie styczniowe w naszej okolicy została wyłączona

          W niedzielę 17 września  nasza szkoła włączyła się bardzo aktywnie w niezwykłą uroczystość upamiętniającą  powstanie styczniowe  w naszej okolicy. W sposób szczególny wspominani byli bohaterowie tragicznej dla Polaków bitwy pod Putnowicami Górnymi  wiosną  1864 roku. Uroczystość ta, której inicjatorem był pan Stefan Ciucki, jest  wstępem  do zaplanowanych już poszukiwań miejsca, w którym pogrzebano poległych w lesie pod Putnowicami powstańców.  Przy pomniku  ks. Stanisława  Staszica w Jarosławcu zebrali się mieszkańcy wsi, delegacje  z pocztami sztandarowymi, uczniowie, zuchy i harcerze z Uchań i Teratyna oraz  goście specjalni ze Stowarzyszenia „Michalec 1864”. Jest to grupa rekonstrukcyjna miłośników historii narodowej, która zaprezentowała się w strojach charakterystycznych dla powstańców styczniowych, z wierną repliką uzbrojenia, w towarzystwie dam w żałobie noszonej w tamtych czasach na znak utraty Ojczyzny.  Uroczystość prowadził  pan Dariusz Czujkowski, dyrektor GOK-u w  Uchaniach. Reprezentanci naszej szkoły, podobnie jak wiele innych delegacji, złożyli wiązankę kwiatów przy pomniku  udekorowanym na tę okoliczność sztandarem powstania styczniowego. Kwiaty złożył również pan Jan Czyżewski, któremu zawdzięczamy spisanie zachowanych wspomnień z 1863- 64 roku w Jarosławcu i Putnowicach Górnych. Kulminacją spotkania przy pomniku była salwa honorowa na cześć poległych w bitwie oddana przez „powstańców” ze Stowarzyszenia „Michalec”. Następnie prowadzony przez nich kondukt udał się na mszę świętą do kościoła w Jarosławcu. Stojąc z powstańczym sztandarem  na środku świątyni stanowili nadzwyczajną i niezapomnianą oprawę tego dnia.  Zanim rozpoczęło się nabożeństwo, nasi uczniowie: Laura Włodarczyk i Franek Chmielowiec odczytali referat  przybliżający powstanie styczniowe na Lubelszczyźnie, w najbliższej nam okolicy, bitwę pod Putnowicami Górnymi a także tragiczne  losy jednego z powstańców oraz  sztandaru, jaki towarzyszył jego oddziałowi.  Harcerki z naszej szkoły podjęły się I i II czytania  z Pisma świętego. Ksiądz Dariusz Bajwoluk w podniosłej patriotycznej homilii podkreślił znaczenie wydarzeń 1863 roku dla umacniania narodowej solidarności także dzisiaj, kiedy najważniejsze wartości się dewaluują w umysłach młodego pokolenia. Zanim nastąpiło błogosławieństwo, Szymon Lasko odczytał tekst uroczystej przysięgi składanej przez przyjmowanych do oddziału powstańców.  Po wyjściu z kościoła wykonano na jego schodach pamiątkowe zdjęcie- trwały ślad niezwykłej przecież uroczystości. się Następnie na placu przy budynku byłego gimnazjum odbyła się część rozrywkowa. Atrakcją stała się  prezentacja nie tylko uzbrojenia powstańców, ale również umundurowania, muszkietów i armat z XVII wieku przez Stowarzyszenie Historyczne „Ćwiek” ze Starościna.  Na scenie z patriotycznymi piosenkami wystąpił zespół „Nadzieja” oraz Martyna Prus ze szkoły w Teratynie. Wszyscy uczestnicy spotkania zostali ugoszczeni obiadem i ciastkami przez  panie z koła gospodyń z Jarosławca oraz z koła gospodyń w Bokinii.  Uroczystość w Jarosławcu jest ważnym wydarzeniem dla tej miejscowości, dla Putnowic, ale również dla uczniów i harcerzy z naszej szkoły, którzy  wzięli w niej aktywny udział.

Tekst opracował Romuald Nowak