Tydzień Języka Polskiego

      Brak komentarzy do Tydzień Języka Polskiego

TYDZIEŃ JĘZYKA POLSKIEGO

W naszej szkole w związku z przypadającym na 21 lutego Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego został zorganizowany Tydzień Języka Polskiego. Nasi uczniowie chętnie włączali się w rozmaite działania promujące język ojczysty.

Poniedziałek 20 lutego poświęcony był promowaniu czytelnictwa i biblioteki szkolnej pod hasłem „Dzień z moją ulubioną książką”. Uczniowie z klas IV – VI reklamowali swoją ulubioną książką i zachęcali do czytania.

Natomiast uczniowie klas I – III brali udział w konkursie plastycznym pt. „Bohaterowie wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy„.

Laureaci konkursu plastycznego:

kl. II

I miejsce – Rozalia Szumiło – kl. II a

II miejsce – Szymon Dubicki – kl. II a

III miejsce – Karolina Stopa – kl. II b

kl. III

I miejsce – Maryna Hajduk – kl. III b

II miejsce – Marta Tokarczuk – kl. III b

III miejsce – Jakub Foryt – kl. III a

Komisja oceniająca prace brała pod uwagę samodzielność i estetykę wykonanej pracy.

Dzień 21 lutego obchodzony był pod hasłem „Zmagania z mitologią”. Uczniowie klas V – VI brali udział w turnieju mitologicznym, gdzie niewielką ilością punktów wygrała kl. VI. Odbyła się też prezentacja wybranych postaci mitologicznych w wykonaniu uczniów z klas V – VI. Na zakończenie odbyła się również „Uczta na Olimpie”. Na zakończenie dnia w ramach hasła „Cała szkoła czyta” uczniowie na zajęciach czytali wybrane mity.

W środę 22 lutego odbyło się spotkanie literacko-muzyczne pt. „Śpiewająca biblioteka” z autorką i ilustratorką książek dla dzieci p. Edytą Zarębską. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas 0 – III.

Czwartek 23 lutego został poświęcony ortografii. Na przerwach odbył się happening ortograficzny. Uczniowie wybierali ze słownika wyrazy z trudnością ortograficzną, zapisywali na karteczkach, ilustrowali i przyklejali na kolorowym papierze. W ten sposób powstał „Bank ortograficznych słówek”, których pisownię łatwo będzie zapamiętać.

Odbył się też konkurs o miano Mistrza Ortografii zorganizowany dla klas IV – VI.

I miejsce zajęli – Oliwia Kawka – kl. IV

Klaudia Puczkowska – kl. VI

II miejsce zajęła – Martyna Mirowska – kl. IV

III miejsce zajęli – Anna Kwiecińska – kl. IV

Klaudia Kusz – kl. VI

Na zakończenie 24 lutego uczniowie klas IV – VI tworzyli plakaty promujące poprawność językową. Natomiast w klasach III a i III b odbył się I etap Konkursu Pięknego Czytania.

Różnorodne akcje prowadzone w ramach Tygodnia Języka Polskiego pozwoliły zainteresować naszych uczniów poprawnością i kulturą języka ojczystego, rozwinąć umiejętności pisania, mówienia, słuchania, rozwijać zainteresowania czytelnicze oraz zaprezentować talenty uczniów.

Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za aktywne włączenie się w działania w ramach obchodów Tygodnia Języka Polskiego. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć.


Organizatorzy

Dorota Siekierda

Marzena Czerwonka