Pamiętamy!!!

      Brak komentarzy do Pamiętamy!!!

ŚwiecaWczoraj obchodziliśmy Dzień Wszystkich Świętych natomiast dziś obchodzimy Dzień Zaduszny. Dla członków wspólnoty Kościoła to czas modlitwy w intencji wszystkich zmarłych. Tego dnia wielu z nas choć chwilę poświęca na refleksje, związane z kwestiami przemijania.

Tradycja obchodów Dnia Zadusznego, zwanego w naszym kraju Zaduszkami, sięga czasów biblijnych. Pierwsze wzmianki o zapisywaniu w specjalnych księgach imion osób zmarłych można odnaleźć już w Starym Testamencie. Dzień Zaduszny zapoczątkował w chrześcijaństwie św. Odilon, opat benedyktynów w Cluny we Francji.

W Polsce tradycja Dnia Zadusznego zaczęła się tworzyć już w XII wieku, a z końcem XV wieku była znana w całym kraju. W Zaduszki odwiedza się cmentarze, groby zmarłych z rodziny i uczestniczy w mszach, modląc się w intencji tych, którzy odeszli. Istnieje tradycja zapalania świeczek czy zniczy na grobach oraz składania kwiatów, wieńców lub też innego typu ozdób, mających być symbolem pamięci o bliskich.

Cała społeczność naszej szkoły przez ten czas modliła się, odwiedzała groby bliskich, przyjaciół i znajomych, nauczycieli oraz uczniów, którzy odeszli od nas. Jednak mając Ich w naszych sercach, nie tylko w ciągu tych dwóch dni, ale każdego dnia, zostaną z nami na zawsze!!!