Uroczystości religijno-patriotyczne w Staszicu

      Możliwość komentowania Uroczystości religijno-patriotyczne w Staszicu została wyłączona

14 czerwca w Staszicu odbyły się uroczystości religijno-patriotyczne upamiętniające tragiczne wydarzenia z okresu II wojny światowej i tuż po jej zakończeniu. Przy pomniku „Pamięci pomordowanych Polaków w latach 1939 – 47” zebrali się przedstawiciele władz samorządowych naszej gminy, przedstawiciele władz wojskowych, organizacji i instytucji, poczty sztandarowe, zuchy i harcerze z Uchań oraz mieszkańcy pobliskich miejscowości. Uroczystości rozpoczęły się od odśpiewania hymnu państwowego, a następnie p. Andrzej Jaroszyński odczytał list od p. Sławomira Zawiślaka skierowany do Wójta Gminy Uchanie i mieszkańców i przypomniał o tragicznych wydarzeniach w lesie Bundysz. Po nim wystąpił zespół „Staszicowska Zorza”, który zaprezentował kilka patriotycznych utworów. Następnie ks. Dariusz Bajwoluk i ks. Rafał Ćwikła odprawili mszę świętą w intencji ofiar II wojny światowej. Po mszy delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów oraz znicze pod pomnikiem, oddając hołd pomordowanym. Na zakończenie uroczystości wspólnie odśpiewano „Rotę”. Udział w tych obchodach był świadectwem pamięci o tragicznych wydarzeniach z historii Polski i poległych mieszkańcach naszej gminy.

Zdjęcia tutaj!

Tekst opracowała Katarzyna Podgórska – Smoła