W listopadzie, choć ciemno i coraz zimniej, staraliśmy się rozświetlać swoje myśli, mówiąc o samoocenie w różnych kontekstach.
Uczniowie z klasy „O” realizowali zadania związane z rozwijaniem poczucia własnej godności, a także rozwijania umiejętności bronienia swoich praw. Między innymi oglądali film poświęcony prawom dzieci. Później wyjaśniały własnymi słowami w jaki sposób rozumieją poszczególne prawa. Na zakończenie wspólnie stworzyli klasowy kodeks praw ucznia.
Klasa VI realizowała temat związany z prawami dziecka. Uczniowie zostali podzieleni na grupy wypisywali cechy oraz potrzeby niezbędne do funkcjonowania. Następnie każda grupa miała zdecydować o 5 najważniejszych potrzebach. Analizowali również Prawa Dziecka, które zawarte są w Konwencji Praw Dziecka -każdy mógł się wypowiedzieć na temat wylosowanego przez siebie prawa.
Uczniowie z kl. VII również rozmawiali na temat Praw Dziecka analizowali każde prawo zawarte w Konwencji Praw Dziecka. Następnie obrysowali kontur osoby, której nadali imię następnie przeprowadzili burzę mózgów na temat wszystkich rzeczy, których dziecko potrzebuje aby dorastać w szczęściu i zdrowiu.
Na kolejnych zajęciach wszyscy z kl. VII realizowali zabawę „Praca szuka człowieka”. Uczniowie zostali podzieleni na grupy. Zadaniem uczniów z grupy pierwszej zwanej „poszukujący pracy” było odnalezienie umieszczonych na słupie ogłoszeniowym ofert pracy oraz napisanie na kartkach uzasadnienia dlaczego chcieliby podjąć taką pracę. Grupa druga „pracodawcy” zastanawiali się jakie predyspozycje musi mieć osoba, by wykonywać dany zawód. Zabawa zakończyła się wyborem przez pracodawców określonych pracowników i uzasadnieniem tego wyboru.
Dzięki realizacji zadań uczniowie poszerzyli wiedzę na temat poczucia godności własnej osoby i szacunku dla godności innych osób, a także bronienia swoich praw. Uczniowie zdobyli wiedzę na temat skutecznej autoprezentacji, zapoznali się z oczekiwaniami oraz kompetencjami wybranych kategorii społeczno- zawodowych. Potrafią zaplanować dalszą edukację z uwzględnieniem swoich zainteresowań.
Tekst opracowała Agnieszka Mech