WYCIECZKA W GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE

      Możliwość komentowania WYCIECZKA W GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE została wyłączona

W dniach 14-16 czerwca 2023r. uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w wycieczce w Góry Świętokrzyskie. Opiekunami na tej wycieczce byli: p. Katarzyna Podgórska-Smoła, p. Dorota Siekierda, p. Marzena Czerwonka, p. Justyna Hajduk i p. Romuald Nowak.

Pierwszym punktem wycieczki było odwiedzenie Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej. Jest to jedna z największych kolekcji militariów w Polsce zawierająca unikatowe eksponaty. Uczniowie nie tylko oglądali sprzęt wojskowy, ale także mieli możliwość zasiąść za sterami samolotu wojskowego. Następnie wszyscy udali się pod Łysą Górę. Niestety, pogoda uniemożliwiła wejście na to wzniesienie, ale dodatkową atrakcją był wjazd na szczyt melexami. Na górze wycieczkowicze zwiedzili klasztor i poznali jego historię, zostali pobłogosławieni Relikwiami Drzewa Krzyża Świętego oraz dowiedzieli się wielu ciekawostek o Górach Świętokrzyskich oglądając wystawy w Muzeum Przyrodniczym. Schodząc z Łysej Góry, można było zobaczyć gołoborza świętokrzyskie.

Drugi dzień wycieczki rozpoczął się od wizyty w Centrum Nauki Leonardo Da Vinci. Korzystając z interaktywnych stanowisk, uczniowie mieli możliwość poznać tajniki ludzkiego organizmu. Następnie, w Zagnańsku, wycieczkowicze podziwiali jeden z najstarszych dębów w Polsce – ponad 700-letni dąb “Bartek”. Kolejnym punktem wycieczki było odwiedzenie Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. W tym dworku należącym do pisarza można było zobaczyć jak żył i mieszkał polski noblista oraz obejrzeć wiele rodzinnych pamiątek czy eksponatów przywiezionych przez pisarza z jego licznych podróży. Następnie wszyscy udali się do Chęcin. Zwiedzając ruiny zamku królewskiego, poznali historię tej budowli przypominającej okręt na skale, a także oglądali panoramę okolicy rozciągającą się ze wzgórza zamkowego. Wieczorem, po ognisku, nasi uczniowie rozegrali mecz z uczniami ze Starej Huty.

Ostatni dzień wycieczki rozpoczął się od odwiedzenia Rezerwatu Przyrody Kadzielnia w Kielcach. Następnym punktem był spacer kieleckim deptakiem. Z Kielc wycieczkowicze udali się do Parku Rozrywki Sabat-Krajno. Spacerując Aleją Miniatur, można było przenieść się do najpiękniejszych miejsc na Ziemi i podziwiać wspaniałe budowle z różnych zakątków świata. Wielu wrażeń dostarczył także seans w kinie 6D. Ostatni punkt wycieczki znowu przeniósł wszystkich ze świata współczesnego do czasów prehistorycznych. Była to wizyta w Krzemionkach Opatowskich – rezerwacie archeologicznym wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wycieczkowicze zwiedzili tam dawne kopalnie krzemienia pasiastego. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wszyscy bezpiecznie wrócili do domu. Wśród pamiątek przywiezionych z wycieczki nie mogło zabraknąć pluszowych gęsi – hitu tegorocznych wyjazdów  😉

Tekst opracowała Katarzyna Podgórska-Smoła