232 rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja

      Możliwość komentowania 232 rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja została wyłączona

Uroczystości 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się 3 maja 2023r. przemarszem spod Urzędu Gminy w Uchaniach i uroczystą Msza Świętą w kościele parafialnym. We mszy św. uczestniczył Poczet Sztandarowy w składzie: Filip Poterucha, Amelia Momot , Milena Kocieł, Kacper Psiuk, Anita Rosińska, Joanna Gozdek . Opiekę nad pocztem sprawowały p. Elżbieta Czerniej i p. Jolanta Otachel.
Dnia 4 maja 2023r. w Szkole Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Uchaniach odbył się uroczysty apel z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt z historii Polski uczniowie przygotowali montaż słowno – muzyczny o patriotycznej wymowie. Apel rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni. Podczas uroczystości przypomniano definicję ustawy zasadniczej oraz przybliżono okoliczności ustanowienia konstytucji z 1791 roku. Podkreślono, że był to drugi tego typu dokument na świecie i pierwszy w Europie. Zaprezentowano również sylwetki osób, które brały udział w pracach nad tworzeniem konstytucji i przyczyniły się do jej uchwalenia. Nie zabrakło także odświętnych strojów i wyeksponowania symboli narodowych.
W drugiej części apelu miała miejsce prezentacja zadań wykonanych przez uczniów klas 0 – VIII w ramach projektu edukacyjno – historycznego „Konstytucja 3 Maja” .
Na zakończenie apelu p. dyrektor szkoły Marzena Zarek – Wrzyszcz podziękowała nauczycielom odpowiedzialnym za zorganizowanie akademii i uczniom biorącym w niej udział.
Apel przygotowali:
– Elżbieta Czerniej – montaż słowno -muzyczny;
– Marzena Strycharczuk – dekoracje;
– Mariusz Zarek – oprawa muzyczna.

Tekst opracowała Elżbieta Czerniej