Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

      Możliwość komentowania Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego została wyłączona

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999r. Święto ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym.
Jak co roku uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody MDJO, podejmując różnorodne działania. Na korytarzu została zamieszczona gazetka tematycznie związana  z obchodami tego dnia. Podczas zajęć poznawali tajniki wiedzy o języku polskim: czym jest język ojczysty, dlaczego należy go używać w sposób poprawny oraz jak można wzbogacać swoje słownictwo. Uczestniczyli w grach i zabawach językowych tj.: rozpoznawanie lektur szkolnych po symbolach graficznych, tworzenie krótkich opowiadań z użyciem słów i obrazków zamieszczonych na fotografii, tworzenie słów rozpoczynających się daną sylabą, homofony, wąż wyrazowy, wymyślanie słów w danej kategorii na daną literę itp. Wykonali też plakaty tematyczne dotyczące języka ojczystego: “Jaki jest nasz język ojczysty?”, “Język polski jest trudny”, “Skojarzenia dotyczące języka polskiego”.

Obchody MDJO upłynęły w bardzo miłej i radosnej atmosferze. Mamy nadzieję, że uczniowie, choć w niewielkim stopniu, uświadomili sobie, że j. polski jest naszym skarbem oraz symbolem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać.

Obchody tego dnia przygotowali i koordynowali nauczyciele: Dorota Siekierda, Marzena Czerwonka, Katarzyna Podgórska-Smoła.