80 rocznica wysiedlenia ludności z terenu gminy Uchanie

      Możliwość komentowania 80 rocznica wysiedlenia ludności z terenu gminy Uchanie została wyłączona

     W niedzielę 8 stycznia odbyły się w Uchaniach uroczystości związane z 80-tą rocznicą wysiedlenia mieszkańców Uchań i okolicznych miejscowości przez niemieckich okupantów w czasie II wojny światowej. Nasza szkoła wzięła w nich aktywny udział. Poczet sztandarowy w składzie: Milena Kocieł, Magdalena Blicharz i Kacper Psiuk  asystował podczas mszy świętej oraz w czasie składania wieńców pod pomnikiem „Obrońców Ojczyzny”, gdzie wiązankę złożyli również nasi uczniowie Amelia Momot i Piotr Chabernal. W poczcie AK wystąpili: Natalia Puczkowska i Kacper Miszczak. Następnie  w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury odbyła się okolicznościowa akademia poświęcona wydarzeniom sprzed 80 lat. Na scenie zaprezentowali się w licznej grupie uczniowie z klas IV- VIII, którzy przedstawili tragiczną historię osób wysiedlonych, a szczególnie losy dzieci. Hasłem akademii były słowa zapożyczone z jednego z wierszy: „Odcięto nam lata, złamano nam życie”. Żywą ilustracją ich przeżyć były odczytane wspomnienia Stanisława Karczewskiego, ówczesnego nauczyciela szkoły w Uchaniach oraz Julii Rodzik ze wsi Staszic, która miała wówczas 10 lat. Wzruszające były również wiersze napisane w warunkach obozu koncentracyjnego lub już po wojnie przez osoby wypędzone z domu i uwięzione przez hitlerowców. Nasz szkolny chórek, czyli dziewczęta z klasy IV, zaprezentował kilka patriotycznych pieśni a na koniec usłyszeliśmy piękny i bardzo głęboki w swej treści  wiersz Julii Trubacz, absolwentki naszej szkoły.
Później pojawiły się na scenie dzieci z Gromady Zuchowej im. Marii Konopnickiej w Uchaniach, czyli młodsze dzieci  z naszej szkoły.  Wygłosiły one kilka wierszy poświęconych wysiedleniom, które napisała pani  Krystyna Śmiech, nasza wspaniała poetka.
Występ  starszych uczniów przygotowali: Mariusz Zarek i Romuald Nowak, zuchów – druh Andrzej Rosiński a opiekę nad pocztem sprawowały panie Dorota Mielniczuk-Bogut i Agnieszka Mech.
Więcej zdjęć TUTAJ