Nasza szkoła bierze udział w patriotycznej akcji „Szkoła Pamięta”, do której włączyła się czynnie klasa VI. 27 października uczniowie tej klasy uczestniczyli w wycieczce do Uchańki, Dubienki i Horodła, gdzie znajdują się miejsca pamięci ważne dla wszystkich Polaków. Latem 1861 roku, a więc w okresie manifestacji narodowych przed Powstaniem Styczniowym Polacy usypali w Uchańce okazały kopiec dla upamiętnienia zwycięskiej bitwy Tadeusza Kościuszki z armią rosyjską w roku 1792( o tym zdarzeniu Polacy wiedzą jako o bitwie pod Dubienką). W tym samym roku na polach pod Horodłem odbył się największy w tamtych czasach zjazd Polaków z trzech zaborów dla upamiętnienia unii polsko- litewskiej zawartej na zamku w Horodle w roku 1413. Trwałym śladem tej wielkiej manifestacji jest również kopiec z krzyżem na szczycie. Jadąc z Uchańki do Horodła zatrzymaliśmy się w Dubience, dawniej znanym i ruchliwym mieście o burzliwej historii. Szczególną tutejszą pamiątką historyczną jest czołg z II wojny światowej. Jest on świadectwem walk żołnierzy polskich z Niemcami w lipcu 1944 roku. W Horodle zwiedziliśmy również kościół i stanęliśmy do fotografii przy dzwonnicy, gdzie wmurowano w 2013 roku tablicę upamiętniającą zjazd horodelski z 1413 roku zakończony odnowieniem unii Polski z Litwą. Udaliśmy się również nad Bug, a więc na sam wschodni kraniec naszej Ojczyzny.
Następnego dnia razem z klasą V odwiedziliśmy kościół w Uchaniach i przypomnieliśmy sobie jego historię i jej związki z dziejami Polski. Tutaj również wspomnieliśmy postać Tadeusza Kościuszki, po którym pozostała nadzwyczajna pamiątka- ołtarz polowy, przy którym generał Kościuszko modlił się przed bitwami pod Zieleńcami i Dubienką. Sam ołtarz musiał służyć polskim żołnierzom w wielu wcześniejszych wojnach, gdyż pochodzi z pierwszej połowy XVII wieku. Podziemia naszego kościoła kryją prawdopodobnie jeszcze inne „skarby” związane z walką o uratowanie Rzeczypospolitej w 1794 roku, które czekają na swoje odkrycie. Następnie zatrzymaliśmy się w uchańskim parku przy pomniku upamiętniającym mieszkańców Uchań, którzy ponieśli śmierć lub byli ofiarami prześladowań w okresie II wojny światowej, a szczególnie w czasie wysiedlania osady w 1943 roku.
Tak więc oba dni obfitowały we wspomnienia z dziejów Ojczyzny trwale odciśnięte w Uchaniach i okolicach. Fotografie wykonała Pani Justyna Hajduk, o miejscach pamięci opowiadał nauczyciel historii.
Tekst opracował Romuald Nowak