Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

      Możliwość komentowania Międzynarodowy Dzień Wolontariusza została wyłączona

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to święto obchodzone corocznie 5 grudnia, a  ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych 17 grudnia 1985 roku. To święto wolontariuszy i organizacji zajmujących się wolontariatem na całym świecie.

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to okazja do tego, by pokazać światu, jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz innych – na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym. To też doskonały moment dla samych wolontariuszy, by pochwalili się zrealizowanymi inicjatywami i zachęcili do współdziałania wszystkich tych, którzy na razie stoją z boku.

Szkolny Klub Wolontariusza w Szkole Podstawowej im, Papieża Jana Pawła II w Uchaniach działa już 4 lata. Obecnie w wolontariacie udziela się 32 uczniów, opiekę nad wolontariuszami sprawuje p. Marta Tryniecka -pedagog szkolna.

Kiedy zapytacie ich dlaczego się angażują, najczęściej odpowiadają: „bo lubię”, „chcę robić coś dla innych”, „bo to jest fajne”, lubię robić coś pożytecznego”, „bo wtedy nie myślę o swoich problemach”, „bo lubię ludzi”, „bo kocham zwierzęta”. Powodów jest wiele i wszystkie są dobre, bo dzięki wolontariuszom świat każdego dnia staje się lepszy.

W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Wolontariusza 5 grudnia odbyło się w naszej szkole krótkie spotkanie, podczas którego Pani Dyrektor Marzena Zarek- Wrzyszcz wręczyła wszystkim wolontariuszom symboliczne identyfikatory. Na spotkaniu obecne były przedszkolaki z oddziału przedszkolnego, które z zaciekawieniem przysłuchiwały się relacjom z działalności wolontariackiej starszych kolegów, zadawały pytania oraz przygotowały z okazji tego święta małe słodkie niespodzianki dla wszystkich wolontariuszy. Było bardzo miło- dziękujemy.

Następnie p. Marta Tryniecka przedstawiła cele wolontariatu oraz działania na przełomie kilku lat. Młodzież obejrzała również krótki film „Dajmy coś od siebie – czym jest wolontariat”

Dodatkowo w tym dniu wszyscy byli ubrani na czerwono – w kolorze serca, aby upamiętnić, że praca wolontariusza to dar serca, który możemy ofiarować drugiemu człowiekowi oraz wszystkim, którzy są w potrzebie.

Kochani! Życzę Wam spełnienia marzeń, radości w sercu, realizacji zamierzonych celów, a przede wszystkim tego, aby każdy dobry uczynek, każdy uśmiech i dobre słowo wracało do Was i dawało Wam siłę.

Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu Marta Tryniecka