Dzień Postaci z Bajek

      Możliwość komentowania Dzień Postaci z Bajek została wyłączona

Baśnie, bajki, bajeczki zarówno te czytane, jak i oglądane, towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też wychowują. Dlatego bajkowi bohaterzy doczekali się swojego święta. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie 5 listopada. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a.

W naszej szkole Dzień Postaci z Bajek obchodziliśmy 7 listopada. Organizacją zajęły się bibliotekarki: Dorota Siekierda i Marzena Strycharczuk. Wbrew pozorom święto to nie było skierowane wyłącznie do najmłodszych. Jego celem było nie tylko przypomnienie postaci z kultowych bajek, ale również zwrócenie uwagi na rolę wychowawczą i edukacyjną dobrych bajek, które często uczą rozróżniania dobra od zła oraz prawidłowych postaw: koleżeństwa, chęci niesienia pomocy innym, czy współczucia.

Zajęcia te przeprowadzone były w oddziałach przedszkolnych oraz klasach I – III we współpracy z wychowawcami.

Program:

1. Czytanie wybranej bajki.

2. Układanie puzzli. Praca w grupach.

3. „Jaka to bajka?” – kalambury.

4. Rozpoznawanie tytułów bajek na podstawie wysłuchanych zagadek.

5. Krzyżówki (kl. II – III).

6. Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Moja ulubiona postać z bajki” (organizator Jolanta Otachel) – 14. 11. 2019 roku.

Uczestnicy zostali nagrodzeni odznakami, medalami, książkami oraz słodką niespodzianką.

Dzieci wykazały się bardzo dobrą znajomością treści bajek, chętnie i trafnie odgadywały zagadki, wykazały się pomysłowością podczas bajkowych kalamburów. Swoją wiedzę na temat bajek świetnie wykorzystały podczas rozwiązywania krzyżówek.

Była to doskonała okazja do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą odpowiednie postawy moralne, rozwijają fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto więc wybierać bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane.