BohaterON w naszej szkole

      Możliwość komentowania BohaterON w naszej szkole została wyłączona

 BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz historii Polski XX wieku. Projekt edukuje Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacnia poczucie tożsamości narodowej, krzewi postawy patriotyczne oraz buduje wrażliwość społeczną.

     Wspólnie z uczniami pokazaliśmy, że pamiętamy o żyjących uczestnikach Powstania Warszawskiego przygotowując kartki z życzeniami. Uczniowie życzenia kierowali „ogólnie” do Powstańców lub  do wybranej osoby (biogramy były dostępne na stronie: https://bohateron.pl/wyslij-kartke/powstancy/).

      Kartki wykonali uczniowie klas I – VIII  (64 sztuk), które zostały wysłane do Fundacji Rosa we Wrocławiu. Uczniowie bardzo chętnie wykonywali kartki, zadając dużo pytań odnośnie powstania, osób walczących jak i techniki wykonania pracy.

W tą akcję zaangażowanych zostało dwóch nauczycieli historii, trzy polonistki, jeden plastyk oraz trzy nauczycielki nauczania początkowego. Najpierw nauczyciele historii oraz nauczania początkowego w swoich klasach przybliżyli uczniom historię Powstania Warszawskiego, następnie na plastyce wykonane zostały kartki, a na języku polskim i edukacji polonistycznej w nauczaniu początkowym napisany samodzielnie przez uczniów tekst życzeń.

        Nauczyciele biorący udział w projekcie:

  • historii – Romuald Nowak, Elżbieta Czerniej,
  • języka polskiego – Dorota Siekierda, Marzena Czerwonka,    Katarzyna Podgórska-Smoła,
  • nauczania początkowego – Elżbieta Czerniej, Beata Serafin, Jolanta Otachel,
  • plastyki – Marzena Strycharczuk (koordynator).

   Jesteśmy dumni, że mogliśmy uczestniczyć w takim projekcie. Dzięki temu uczniowie zapoznani zostali z częścią naszej smutnej historii, mogli wykazać się pomysłowością plastyczną, a jednocześnie jako młode pokolenie nawiązać kontakt z osobami starszymi, aby podziękować im za obronę Ojczyzny.

Tekst oraz zdjęcia:

Marzena Strycharczuk