Narodowe czytanie 2019

      Możliwość komentowania Narodowe czytanie 2019 została wyłączona

Dnia 6 września 2019 roku (w piątek) o godzinie 1000 w parku w Uchaniach dzięki sprzyjającej pogodzie odbyło się Narodowe Czytanie. Jest to ogólnopolska akcja zainicjowana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. W tym roku wybrane zostały następujące lektury:

1. „Dobra pani” – Elizy Orzeszkowej
2. „Dym” – Marii Konopnickiej
3. „Katarynka” – Bolesława Prusa
4. „Mój ojciec wstępuje do strażaków’ (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulza
5. „Orka” – Władysława Stanisława Reymonta
6. „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” – Stefana Żeromskiego

7. „Sachem” – Henryka Sienkiewicza
8. „Sawa” (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryka Rzewuskiego

Na początku został odczytany list Prezydenta przez Panią Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Uchaniach Agnieszkę Włodarczyk, w którym przypomina on o aktualności i naukach wypływających z nowel: cyt. „Lektury, uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii”.

Uroczystość Narodowego Czytania przygotowana została przez trzy instytucje: Szkołę Podstawową im. Papieża Jana Pawła II w Uchaniach, Gminną Bibliotekę Publiczną w Uchaniach oraz Gminny Ośrodek Kultury w Uchaniach.

Przeczytano w całości trzy lektury. Pierwszą „Orkę” –Władysława Stanisława Reymonta czytały panie z Towarzystwa Uchań i Okolic w strojach ludowych.

Drugą „Dym” Marii Konopnickiej zaproszeni goście a wśród nich Pani Dyrektor ze Szkoły Podstawowej w Uchaniach Marzena Zarek-Wrzyszcz.

Trzecią „Katarynkę” Bolesława Prusa uczniowie:

z klasy VIa: Jakub Wawryszczuk, Eliza Guluk , Julia Jędruszczak, Julia Brzuchala, Filip Zarek,

z klasy VIb: Nicola Sioch, Nikodem Cymborski, Sebastian Steciuk, Krystian Mikita, Marcin Sobczuk, Jakub Fedoniuk,

z klasy VII: Kinga Rosińska, Aleksandra Wilkos, Anna Kwiecińska, Oliwia Kawka,

z klasy VIII: Oliwia Dorota, Kinga Kasperkiewicz, Natalia Szpunar, Aleksandra Szokało, Igor Sagan.

Akcja urozmaicona została piosenkami przygotowanymi przez Panią Annę Wróblewską.

Każdy czytający uczestnik otrzymał egzemplarz wybranej przez siebie noweli, zakupionej przez Panią Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Zofię Dragan ze specjalną pieczęcią okolicznościową.

W szkole uczniów przygotowały polonistki Dorota Siekierda i Marzena Czerwonka, natomiast tablicę oraz zaproszenia wykonała Marzena Strycharczuk.

Uroczystość podobała się wszystkim. Udowodniliśmy, że możemy wspólnie zorganizować różne przedsięwzięcia: dorośli, dzieci i młodzież. Czytanie przecież towarzyszy nam przez całe życie, jest bardzo ważne. Poprzez taką akcję daliśmy temu dowód. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.